fitting

Youth Fitting & Showmanship 

Fitting Contest

World Dairy Expo Youth Fitting Contest will take place at 10:00 a.m. in the Sale Pavilion on Sunday, September 26, 2021. This contest is open to all youth ages, 13 to 21. Registration deadline is 4 p.m. Saturday, September 25.

Showmanship Contest

*NEW* Open to all youth, ages 9 to 21, the World Dairy Expo Youth Showmanship Contest will take place at 2:00 p.m. in the Coliseum on Monday, September 27, 2021. Registration deadline is 4 p.m. Sunday, September 26.

For a complete list of 2021 contest rules and regulations, entry form and schedule of events, please click on any of the following links:

For a complete list of 2021 contest rules and regulations, entry form and schedule of events, please click on any of the following links:


Dairy Showmanship Looking for tools to improve your showmanship skills? We caught up with Dan Bauer, a 2019 WDE Youth Showmanship Judge, to share his best advice. Check it out here!


2021 Youth Showmanship Contest Awards

Junior Division:

  1. Colton Thomas, North Lewisburg, Ohio
  2. Ana Mikkelson, Stoughton, Wis.
  3. Peyton Voegeli, Poynette, Wis.

  4. Brianne Vandoske, Cleveland, Wis.

  5. Sophie Depew, Argyle, N.Y.

  6. Braden Ronnebaum, Earlville, Iowa

  7. Hannah Visser, Hutchinson, Minn.

  8. Keston Martin, Tulare, Calif.

  9. Noah Macdonald, Dekalb Junction, N.Y.

  10. Chloe Lamb, Oakfield, N.Y.

  11. Bentley Brantmeier, Hilbert, Wis.

  12. Brady Mcconnell, Lancaster, Wis.

  13. Preston Peabody, Buskirk, N.Y.

  14. Taylor Ferguson, Mount Horeb, Wis.

  15. Justin Brandel, Lake Mills, Wis.

Junior Showmanship

Intermediate Division:

  1. Jonathan Krogman, Ashton, Iowa

  2. Isaac Folts, North Collins, N.Y.

  3. Calvin Bening, Arlington, Minn.

  4. Amelia Stone, Greenfield, Ind.

  5. Lillian Finke, London, Ohio

  6. Tessa Schmocker, Whitewater, Wis.

  7. Mason Ziemba, Durhamville, N.Y.

  8. Rebecca Murphy, Poynette, Wis.

  9. Kayla Visser, Hutchinson, Minn.

  10. Brooke Zillges, Larsen, Wis.

  11. Wesley Winch, Fennimore, Wis.

  12. Sarah Hill, New Haven, Vt.

  13. Kyleigh Forster, Bakersfield, Calif.

  14. Logan Harbaugh, Marion, Wis.

  15. Summer Hammann, Barron, Wis.

Intermediate Showmanship

Senior Division:

  1. Cole Kruse, Dyersville, Iowa
  2. Grant Itle, Loretto, Pa.

  3. Morgan Stone, Greenfield, Ind.

  4. Emma Finch, Utopia, Ontario, Canada

  5. Megan Ford, Thornbury, Ontario, Canada

  6. Dakota Brown, Deerfieild, Wis.

  7. Jordan Hawthorne, Listowel, Ontario, Canada

  8. Dana Johnson, Tomah, Wis.

  9. Marissa Topp, New Bremen, Ohio

  10. Mariah Eichenberg, Fort Atkinson, Wis.

  11. Abby Rouland, Clifton Springs, N.Y.

  12. Ashlee Garbers, La Crosse, Wis.

  13. Bracken Schumann, Richmond, Utah

  14. Gracie Ziegler, Appleton, Wis.

  15. Grady Wendorf, Ixonia, Wis.

Senior Showmanship

2021 Youth Fitting Contest Awards 

Intermediate Female Division:

  1. Alexis Blankenberg, Platteville, Wis.

  2. Adhyn Schell, Lewiston, Minn.

  3. Ellie Larson, Evansville, Wis.

  4. Jamie Gibbs, Rollingstone, Minn.

  5. Shelby Knoble, Lancaster, Wis.

Intermediate Female Fitting
Intermediate Male Division:
  1. Payton Calvert, Cuba City, Wis.
  2. Nathan Rumovicz, New Berlin, N.Y.

  3. Joseph Achen, Little Falls, Minn.

  4. Mason Ziemba, Durhamville, N.Y.

  5. Wesley Winch, Fennimore, Wis.

Intermediate Male Fitting
Senior Female Division:
  1. Dana Johnson, Tomah, Wis.
  2. Cassie Gebert, Wawaka, Ind.

  3. Brooke Hammann, Barron, Wis.

  4. Haley Beukema, New Richmond, Wis.

  5. Sophie Leach, Linwood, Kans.

Senior Female Fitting

Senior Male Division:

  1. Jasenko Gavranovic, New Ulm, Minn.
  2. Robert Nagel, Clymer, N.Y.

  3. Dillon Freeman, Bremen, Ind.

  4. Keenan Thygesen, Tunbridge, Vt.

  5. Jordan Hawthorne, Listowel, Ontario, Canada

Senior Male Fitting

2021 Youth Fitting Contest Overall Fitter:

  1. Jasenko Gavranovic, New Ulm, Minn.
Fitting Division Winners