Youth Fitting & Showmanship 

Open to all youth, ages 9 to 21, the World Dairy Expo Youth Showmanship Contest will take place at 6:00 p.m. in the Coliseum on Thursday, October 5, 2017.

World Dairy Expo Youth Fitting Contest will take place at 10 a.m. in the Sale Pavilion on Sunday, October 1, 2017. This contest is open to all youth ages, 16 to 21. 

For a complete list of contest rules and regulations, entry form and schedule of events, please click on any of the following links:


2016 Youth Showmanship Contest Awards

Junior
 
1. Natalie Roe, Monticello, Wis.
2. Jacob Harbaugh, Marion, Wis.
3. Kolton Crack, Richmond, Qué
4. Haley Ronnebaum, Earlville, Iowa
5. Delana Erbsen, Lanark, Ill.
6. Xavier Labbe, St-Lambert-De-Lauzon, Qué
7. Wyatt Zehr, Graymont, Ill.
8. Colton Hartman, St. Thomas, Pa.
9. Aaliyah Borchert, Auburndale, Wis.
10. Amelia Stone, New Palestine, Ind.

Intermediate

1. Savannah Crack, Richmond, Qué
2. Cally Finley, Woodinville, Ont.
3. Taylor, Vander Meulen Brighton, Ont.
4. Dawson Nickels, Watertown, Wis.
5. Hanna Dellaire, Rockwood, Ont.
6. Maude Labbe St-Lambert-De-Lauzon, Qué
7. Kurtis Frischknecht, Teeswater, Ont.
8. Mason Mazzaro, Williamsfield, Ohio
9. Ashley Smith, Hickson, Ont.
10. Deanna Gould, North Brookfield, Mass.

Senior

1. Lars Zeldenrijk, Mount Elgin, Ont.
2. Megan Rauen, Farley, Iowa
3. Karlee Ketelboeter, Dane, Wis.
4. Katelyn Neff, Cochranton, Pa.
5. Josh Karn, Woodstock, Ont.
6. Olivia Brandenburg, Fort Atkinson, Wis.
7. Laura Deklein, Mossley, Ont.
8. Regina Pozzi, Petaluma, Calif.
9. Rieke Eggers Papendorf, Germany
10. Paul Grulke, Mayville, Wis.

2016 Youth Fitting Contest Awards 

 Intermediate Female:

  1. Melissa Sprecher, Sauk City, Wis.
  2. Hannah Nelson, Ellsworth, Wis.






Intermediate Male:
  1. Grant Fremstad, Westby, Wis.
  2. Kurtis Frischknecht, Teeswater, Ont.
  3. Tucker True, Perry, N.Y.
  4. Benjamin Kronberg, Milton, Wis.
  5. Alek Krueger, Hazel Green, Wis. 



                                              


Senior Female:
  1. Elizabeth Acel, Guys Mills, Pa.Senior Female
  2. Olivia Brandenburg, Fort Atkinson, Wis.
  3. Katelyn Neff, Cochranton, Pa.
  4. Emma Weisensel, Waunakee, Wis.
  5. Hanna Dellaire, Milton, Ont.

Senior Male

  1. Levi Banowetz, Charlotte, Iowa
  2. Austin Nauman, Norwalk, Wis.
  3. Daniel Hosking, New Berlin, N.Y.
  4. Benjamin Powers, Menomonie, Wis.
  5. Eddie Sekerak, Columbus, Pa.